czwartek, 31 października 2013

STYL MINIMALISTYCZNY

WSTĘP -  prostota formy, oszczędność detali, harmonia i porządek, funkcjonalizm, "mniej znaczy więcej", "forma wynika z funkcji" - to hasła, które powinny kojarzyć się tylko z jednym - z minimalizmem. Jego źródeł należy szukać w Japonii (filozofia zen, porządek i spokój) oraz w Bauhausie (szkole projektowania działającej w latach 1919-1933 w Weimarze i Dessau - jej artyści powiązali oszczędność kolorystyczną z niechęcią do zbytku). Kluczem do sukcesu przy urządzaniu mieszkania w stylu minimalistycznym jest oczyszczenie przestrzeni do niezbędnego minimum, w związku z czym przeciwnicy zarzucają, że odziera on wnętrze z ciepła i indywidualizmu, co jednak mimo wszystko zdaje się być tylko pozorne... Bowiem nie wszyscy dobrze czują się we wnętrzach przeładowanych nadmiarem bibelotów, jednych może to dekoncentrować, a jeszcze inni traktują "puste" przestrzenie niczym płótno na którym mogą wyraźnie zaznaczyć to co wg nich jest godne zaznaczenia - np. olbrzymi obraz oparty o ścianę, designerski mebel... Jedno jest pewne, minimalizm to styl dla perfekcjonistów. To idealny styl do nowoczesnych i industrialnych wnętrz, dzięki swej lekkości i neutralności świetnie się sprawdzi także na niewielkich przestrzeniach.

PODŁOGI - dopuszczalny jest każdy rodzaj pokrycia (deski podłogowe, panele, kafle, żywica itp.), ale najważniejsze jest by była pozbawiona wszelkich wzorów, szlaczków, ozdób... Najlepsza będzie jednolita, matowa lub połyskująca. Zabronione są dywany, co najwyżej chodnik, jednokolorowy.

ŚCIANY - jasne, kolory jednolite lub pastelowe - biel, czerń, szarości, seledyn, róż, beż, odcienie brązu. Można wybrać również bardziej zdecydowane kolory w salonie, jadalni lub pokoju dziennym: czerwień, żółty, fiolet, amarant... Wersja dla odważnych to dwukolorowe ściany, np. biało-czarne albo pasy dwubarwne.

MEBLE - drewniane lub z tworzywa o gładkich, jednolitych powierzchniach i geometrycznych kształtach. W kolorach chłodnych tj. biel, czerń, granat, odcienie szarości. Popularne są meble modułowe, dzięki którym w prosty sposób można wykreować swój własny styl i zmieniać ich układ w dowolnym momencie. 

DODATKI - BRAK, najlepszym dodatkiem jest wolna przestrzeń! Ewentualnie jakiś obraz/zdjęcie na ścianie, najlepsza będzie abstrakcja, kubizm, na pewno nie sprawdzi się natomiast Jan Matejko. 

UWAGI: Ważny aspektem w minimalistycznym wnętrzu jest oświetlenie, to ono tworzy klimat i ociepla przestrzeń, a więc wypełniamy ją jak największą ilością światła, najlepiej naturalnego, czyli idealne będą duże i proste w formie okna. Lampy o geometrycznych, jednokolorowych kloszach, fajnym pomysłem jest też zamiana lampy sufitowej na lampę podłogową.


    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

09 10