wtorek, 1 października 2013

STYL SKANDYNAWSKI

WSTĘP - styl skandynawski sprawnie łączy ze sobą słynną minimalistyczną frazę LESS IS MORE z nutką eklektyzmu. W kilku słowach można go opisać jako uniwersalny, funkcjonalny i przestronny, co ma niemałe znaczenie przy urządzaniu naszych malutkich mieszkanek. Wszechobecna biel optycznie powiększa pomieszczenie, oczyszcza przestrzeń i jednocześnie powoduje, że wnętrze staje się uniwersalne - w kilka chwil poprzez wymianę dodatków możemy całkowicie zmienić charakter i klimat mieszkania. Mało kto wie, ale mamy trzy odłamy stylu skandynawskiego:
  • styl duński - charakteryzuje się subtelnością, romantycznością i łagodnością. Meble mają obłą, organiczną formę. Biel jest najczęściej przełamana niebieskim, żółtym lub wrzosowym.
  • styl fiński - to zupełne przeciwieństwo stylu duńskiego, dominują kanciaste, geometryczne formy oraz meble z giętej sklejki. Kropką nad "i" jest kontrastowa czerń, grafit i gorzka czekolada.
  • styl szwedzki - jest minimalistyczny i surowy, wnętrze wypełnia niewiele prostych dodatków, mnóstwo ekologicznych rozwiązań, światła i lekkości. Biel, trochę jasnego drewna i gotowe.
Jako bazę wybierz ten, który najbardziej ci odpowiada, a potem łącz, mieszaj i baw się swoim wnętrzem.

PODŁOGI - wykonane z naturalnego drewna, często bielone, szerokie deski z widocznymi słojami, przykrywamy dywanami wykonanymi z naturalnych materiałów

ŚCIANY - gładkie, matowe pomalowane na biało, dopuszczalne są delikatne odcienie szarości, ecru, często przyozdobione obrazami, galeriami zdjęć oraz porożami

MEBLE - styl skandynawski wręcz nakazuje unikać szaf, witryn i kredensów, w centralnym punkcie stawiamy duże i jasne sofy, małe stoliki. Rzeczy przechowujemy tak, by nie było to widoczne - tu liczy się pomysł, w cenie są meble z ukrytymi schowkami, skrytki pod schodami, meble/regały komponowane jako element dekoracji - własnie ten zabieg powoduje, że wnętrze staje się przestronne i czyste. Duży drewniany stół otoczony jest kolorowymi (czerń i biel to także kolory) krzesłami w stylu vintage. 

DODATKI - ważne, by były wykonane z naturalnych materiałów - drewna, ceramiki, szkła i tkanin. A więc, wzorzyste poduszki (np. z wełny, lnu) powinny licznie otaczać nas podczas relaksowania się na sofie, ciepłe pledy ogrzewać w zimowe wieczory, świeczniki z bezbarwnego szkła palić się w nocy, a świeże kwiaty wypełniać wazony. Wiklinowe koszyki idealnie odnajdą się w kuchni i łazience. Do głosu dopuśćmy też kolor - wybór tego czy będzie to jeden w różnych odcieniach, kilka czy cała masa barw należy do nas. Możemy śmiało łączyć style i umieszczać we wnętrzu wszystko to co nam się podoba.

UWAGI: W stylu skandynawskim dość często rezygnuje się z firan i zasłon (śmiało możemy je zastąpić roletami np. z bambusa), to wszystko po to, by przez duże okna wpuścić jak najwięcej światła. Jeżeli to tylko możliwe mieszkanie jest aranżowane na otwartym planie - idealnie, gdy pomieszczenia płynnie między sobą przechodzą, a z jednego punktu możemy ogarnąć wzrokiem kilka pomieszczeń.  
     


      
   

1 komentarz:

  1. Sporo inspiracji. Najbardziej mi się podoba ten surowy style nordycki ;)

    OdpowiedzUsuń

09 10