niedziela, 20 października 2013

KIDS ROOM // MONKEY // KAY BOJESEN // ROSHENTAL // ICON DESIGN

Potrzeba jest matką wynalazku...! Najlepszym dowodem tego twierdzenia jest nasze dzisiejsza gwiazda - małpka, zaprojektowana w 1951 roku przez Kaya Bojesena. 

Wszystko zaczęło się w 1920 roku, kiedy to Kay nie będąc zadowolonym z tego co oferowały w ówczesnych czasach dla dzieci duńskie sklepy, wykonał dla swojego syna serie drewnianych zabawek. Chodź z wykształcenia i pasji był złotnikiem w tamtym momencie poczuł, że drewno to jest ten materiał, który pozwoli mu dokonać więcej niż branża jubilerska, nigdy jednak nie porzucił tej profesji i równolegle zajmował się tworzeniem w srebrze i w drewnie. Głośny sukces odniósł w 1922 roku, kiedy to Landsforeningen Dansk Arbejde`s wyróżniło go czwartą nagrodą za projekty bęben, rycerz na koniu, Caravel (statek) oraz huśtawka. Zabawki do produkcji wprowadzono w 1930 roku. W 1932 roku projektant otworzył własny sklep/warsztat/studio na ulicy Bredgade 47 w Kopenhadze, gdzie zajął się kreowaniem swoich projektów jako marki. 

ICON DESIGN .! THE MONKEY .! KAY BOJESEN .!


Artysta od początku wiedział co chce osiągnąć: „Linie powinny się uśmiechać. W tym co wysyłasz w świat powinno być życie, krew, serce. Rzeczy powinny być ludzkie, ciepłe i żywe”. I dokładnie tę ideę odzwierciedlił w projekcie małpki (i nie tylko), która rozsławiła Kaya na cały świat. W 1951 roku Bojesen został poproszony o zaprojektowanie wieszaka na wystawę mebli dziecięcych. O swoim procesie twórczym mówił: "Nie można być nieśmiałym, w tym co robisz musi być trochę cyrku". Długie ramiona sprowadzały wieszak na odpowiednią wysokość, a krótkie nogi dawały się wykorzystać jako miejsce na kapelusz i szalik. Zaskoczeni? Małpka to nie tylko miła dla oka dekoracja, zabawka, która animuje zabawę i edukuje dzieci (dzięki swym ruchomym elementom), ale także przedmiot, który ma swoją funkcjonalność! Wykonana jest z teaku i limby - tym można tłumaczyć nie najniższą cenę jak na dekorację lub zabawkę i jednocześnie niezbyt wygórowaną jako dizajnerski przedmiot użytkowy (wersja 10cm ok. 600zł). Projektant jeszcze za życia był świadomy tego, że na stałe wpisał się w duńską historię designu i chciał, aby jego małpka stała się oficjalną pamiątką z Danii. Jego prośbę jednak odrzucono argumentując, że małpy w Danii nie żyją, na co artysta odrzekł, że mógłby na poczekaniu wymienić kilka nazwisk duńskich małp, za to nie zna ani jednego nazwiska syrenki, bowiem te w duńskich wodach nie pływają... Mimo wszystko marzenie Kaya Bojesena się spełniło w myśl zasady, że dobry projekt obroni się sam i w chwili obecnej jest jedną z najbardziej pożądanych zabawek na świecie - pożądam jej i ja!


2 komentarze:

  1. Małpka jest piękna, i można ją kupić w Kapibarze, zapraszam!

    OdpowiedzUsuń

09 10