niedziela, 21 lipca 2013

KITCHEN // ROBOT // COLORFUL // ICON DESIGN // KITCHENAID

Dobry design to nie tylko meble. Dobry design to ponadczasowość. I zgadzam się z Januszem Kaniewskim (wybitnym polskim designerem, pracował nawet dla Ferrari), który twierdzi, że dobrze zaprojektowany przedmiot ma działać, producentowi przynieść zysk, a użytkownikowi przynieść pożytek. Takie cechy posiada robot KitchenAid, więc nic dziwnego, że został ikoną designu.

ICON DESIGN.! KITCHENAID.!

Wszystko zaczęło się w 1908 roku kiedy to Herbert Johnston stworzył prototyp urządzenia mającego na celu zmechanizować ręczną pracę piekarzy. Inspiracją był specyficzny ruch "planetarny" wykorzystywany przy wyrabianiu ciasta. Maszyna szybko zyskała popularność wśród profesjonalistów i licznie zawitała do piekarni oraz cukierni w całej Ameryce. Kilka lat później potężny mikser znalazł się na wyposażeniu okrętów bojowych marynarki wojennej USA, a już w 1919 roku stworzono model (przypominający dzisiejszą kultową wersję), który z impetem wszedł do amerykańskich domów. Licznie pisano o nim w prasie co potęgowało zachwyt i powodowało, że każda gospodyni chciała go mieć. Nawet w polskich książkach kucharskich wydawanych w tamtych czasach można spotkać opis niesamowitych pomocników. Przez lata mikser był modyfikowany i ulepszany do czasu gdy... w 1936 roku koncern Hobart, który produkował maszynę, zatrudnił światowej sławy projektanta i stylistę Egmonta Arensa. Miał on za zadanie nadać mu niepowtarzalny wygląd. Arens wykonał swoją pracę na 100% i w 1955 roku model "K" wzbudził prawdziwą sensację na targach sztuki użytkowej w Atlantic City, gdzie pojawił się w wielu żywych kolorach. To sprawiło, że mogłoby się zdawać zwykły sprzęt kuchenny zyskał sobie miejsce w galeriach i muzeach sztuki współczesnej na całym świecie. Chodź paleta kolorów jest stale poszerzana (aktualnie możemy wybierać wśród 20 barw) sylwetka robota pozostaje niezmienna. Jego ponadczasowość polega na tym, że z powodzeniem odnajdzie się w kuchni urządzonej w stylu angielskim, retro czy rustykalnym, ale także idealnie będzie pasował we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych, co więcej za wyglądem idzie siła, wydajność i jego profesjonalne możliwości. W całości jest wykonany z metalu, mocny i trwały, zastosowano w nim rozwiązane dedykowane dla zawodowców. To nie tylko mikser, ale wielozadaniowy robot, który jest w stanie nam pomóc niemalże we wszystkich żmudnych kuchennych czynnościach. To jest właśnie prawdziwy design.


fot. Pinterest.com

2 komentarze:

  1. KitchenAid to chyba marzenie każdej gospodyni domowej. Moje także. tylko ta cena...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fakt, do najtańszych nie należy... to taka rzecz, którą najlepiej jest dostać w prezencie :) bo samemu sobie ciężko będzie kupić...

      Usuń

09 10